Informācija presei Jaunumi
Gaismas stari debesīs

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA) atgādina, ka nesaskaņota gaismas tehnikas izmantošana, raidot debesīs gaismas starus, var radīt riskus civilās aviācijas gaisa kuģiem. Lai debesīs raidītu gaismas starus, nepieciešams saņemt CAA atļauju.

CAA šī gada pirmajos desmit mēnešos izskatījusi piecus iesniegumus par gaismas iekārtu izmantošanu dažādu pasākumu laikā, četros gadījumos izsniedzot attiecīgas atļaujas, bet vienā gadījumā nekonstatējot iespējamos riskus civilās aviācijas gaisa kuģu lidojumu drošumam.

Gadījumos, kad CAA saskaņo gaismas staru raidīšanu debesīs, par to tiek publicēts atbilstošs brīdinājums Latvijas Republikas gaisa telpas izmantotājiem, tā novēršot iespējamos riskus, piemēram, pilotiem tikt apžilbinātiem vai iespēju pārprast gaismas staru nozīmi.

Arī šodien, 21.novembrī, laika posmā no plkst. 17.30 līdz plkst. 22.00 pēc Latvijas laika Zolitūdē, Priedaines ielā 20, būs pastiprināts gaismas starojums – Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas pasākuma laikā tiks izmantoti pret debesīm pavērsti gaismas stari.

CAA atgādina, ka pastiprināts gaismas starojums, tajā skaitā lāzeri, var apdraudēt civilās aviācijas gaisa kuģu lidojumu drošumu, tādēļ darbības, kas saistītas ar gaismas izstarojumu, nepieciešams saskaņot ar CAA Ministru kabineta 2007.gada 10.jūlija noteikumu Nr. 481 “Latvijas Republikas gaisa telpas izmantošanas kārtība attiecībā uz atsevišķām darbībām” noteiktajā kārtībā.

Tādā gadījumā informācija par plānoto radīto gaismas starojumu tiek publicēta NOTAM ziņojumu veidā un pieejama visiem gaisa telpas izmantotājiem – kā Latvijas Republikas gaisa telpu tranzītā šķērsojošiem gaisa kuģiem, tā lidojumos uz un no starptautiskās lidostas “Rīga”.

Papildu informācija:
Aivis Vincevs

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra”

Operatīvo situāciju vadītājs
Tālr.: 60001672
e-pasts: aivis.vincevs@caa.gov.lv