Informācija presei

Grozītas rekomendācijas Irānas gaisa telpas izmantošanai

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA), atkārtoti izvērtējot tās rīcībā esošo informāciju par iespējamiem draudiem civilās aviācijas gaisa kuģiem Irānas un Irākas gaisa telpās, grozījusi Latvijas aviokompānijām sniegtās rekomendācijas par šo valstu gaisa telpu izmantošanu.

Atgādinām, ka CAA 2020. gada 8. janvārī, lai novērstu jebkādus iespējamos draudus Latvijā reģistrētiem civilās aviācijas gaisa kuģiem, rekomendēja Latvijas aviokompānijām atturēties no Irākas un Irānas gaisa telpas šķērsošanas, pārplānojot savus lidojuma maršrutus. Rekomendācijas tika izdotas pēc tam, kad Irānas gaisa telpā kļūdaini identificēts un notriekts Ukrainas aviokompānijas gaisa kuģis Boeing 737-800.

Šobrīd CAA ir atkārtoti veikusi informācijas par situāciju Irānas un Irākas gaisa telpā analīzi un konstatējusi, ka saistībā ar konfliktu starp reģionā esošajiem militārajiem spēkiem joprojām pastāv draudi civilās aviācijas gaisa kuģiem, kuri šķērso Irākas un Irānas gaisa telpas. Civilās aviācijas gaisa kuģi var tikt kļūdaini identificēti kā konfliktējošo pušu gaisa kuģi.

Vienlaikus Eiropas aviācijas drošības aģentūra (EASA), pamatojoties uz situācijas analīzi un vairāku valstu īslaicīgo gaisa telpas ierobežojumos publicēto informāciju ir izplatījusi Konfliktu zonu informatīvo ziņojumu, vienlaikus uz Irāku atstājot spēkā iepriekšējo ziņojumu.

Tie paredz, ka aviokompānijas ir tiesīgas izmantot Irānas gaisa telpu, nodrošinot, ka lidojums tiek veikts ne zemāk kā 25 000 pēdu jeb 7620 metru augstumā. Savukārt attiecībā uz Irākas gaisa telpu tiek saglabāti iepriekšējie norādījumi par augstas pakāpes bīstamību Irākas gaisa telpas izmantošanā, izņemot atsevišķus gaisa ceļus.

CAA uzskata, ka EASA publicētā informācija attiecībā uz Irākas un Irānas gaisa telpu šķērsošanu ir atbilstoša pašreizējai situācijai, taču rekomendē katrai aviokompānijai izvērtēt pieejamo informāciju un lēmumu par Irākas vai Irānas gaisa telpas šķērsošanu pieņemt atbilstoši operatīvajai situācijai. Vienlaikus aviokompānijas lūgtas informēt CAA par pieņemtajiem lēmumiem.

Aivis Vincevs Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” Komunikācijas vadītājs Tālr.: 60001672 e-pasts: aivis.vincevs@caa.gov.lv