Jaunumi
Lido lidmašīna ar baltām svītrām aiz tās.

Debesīs aiz lidmašīnām redzamās baltās sliedes ir pār Latviju tranzītā lidojušo gaisa kuģu dzinēju atstātās inversijas gāzu sliedes. Šo parādību sauc arī par gaisa kuģa dzinēju atstāto kondensācijas taku, kas ir normāla un aviācijā ierasta parādība.

Inversijas gāzu sliedes baltā krāsā veidojas, gaisa kuģim lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā (tuvu vai virs tropopauzes), kur ārēja gaisa temperatūra ir kļuvusi konstanti nemainīga  un ir mīnus 57 grādi pēc Celsija. Ūdens tvaikiem sasalstot, veidojas inversijas gāzu sliede, kas parasti pēc neilga laika izgaist un līdz zemes virsmai nenonāk. Inversijas gāzu sliežu lielums un forma ir atkarīgs no gaisa mitruma un vēja virziena šajā kreisēšanas lidojumu augstumā, tādēļ katrā reizē šīs sliedes izskatās dažādas (plašākas, šaurākas utt.).

Atgādinām, ka Latvijas gaisa telpā lidojošiem gaisa kuģiem ir kategoriski aizliegts izsmidzināt (izliet) jebkādus šķidrumus vai izmest jebkādus priekšmetus, ja gaisa kuģa ekspluatants nav saņēmis īpašu valsts aģentūras "Civilās aviācijas aģentūra" atļauju šādu darbību veikšanai saskaņā ar 2018. gada 3. jūlija Ministru kabineta noteikumiem Nr. 394 “Speciālo aviācijas darbu veikšanas kārtība”.

Informējam, ka debesīs redzamās baltās svītras aiz gaisa kuģiem nerada apdraudējumu apkārtējai videi vai cilvēkiem.